Віртуальні екскурсії музеями

Літературні музеї України

Цей профільний тип музеїв об'єднує суто літературні музеї. Прообразами літературних музеїв можна вважати славнозвісні Вавилонську, Ніневійську й Александрійську бібліотеки стародавнього світу, сховища прадавніх і церковних рукописів у середньовічних соборах і монастирях, а також збірки приватних, державних і церковних бібліотек XVI –XIX ст.
За об'єктною націленістю діяльності ця група музеїв поділяється на три типи. До першого типу відносять загальні музеї, експозиції яких документують історію і сучасні процеси у літературі (напр., Музей книги та друкарства України у Києві, Музей мистецтва давньої української книги у Львові). Другий тип – це так звані мономузеї, присвячені творчості окремо взятих письменників, поетів, композиторів, сценаристів, режисерів, акторів, співаків та музикантів. Третій тип – це музеї популярних літературних героїв. До них, для прикладу, можна віднести Музей Шерлока Холмса на Бейкер-стріт, 221-6 у Лондоні, Музей мадам Боварі у Франції тощо.
Основну частину мономузеїв складають невеликі за площею меморіальні музеї (будинки-музеї, музеї-квартири, музеї-садиби, меморіальні кабінети). Експозиції цих мономузеїв включають меморіально-побутові ансамблі (обстановку життя й творчості) та історико-біографічну частину, що розкриває особливості творчого шляху видатної особистості.

Національний музей літератури України  — один з найпопулярніших загальнодержавних музейних закладів країни, провідний серед музеїв літературного та літературно-меморіального профілю. Місто Київ.


Київський літературно-меморіальний музей-квартира Миколи Бажана




  Філіал національного музею літератури України, відкритий до 100-річчя від дня народження поета у жовтні 2004 року.

Музей знаходиться в квартирі, де мешкала родина Миколи Платоновича та Ніни Володимирівни Бажанів майже 40 років. Основу колекції складають побутові речі, документи, матеріали, мистецька колекція та бібліотека М. Бажана, передані державі за заповітом Н. Бажан-Лауер.



Літературний музей Прикарпаття

 
 Літературний музей Прикарпаття створений 16 травня 1986 р. Його перша експозиція була відкрита в рік 130-річчя від дня народження Івана Франка. 
У сучасній експозиції об'єктивно висвітлені всі віхи літературного розвою Прикарпаття. м. Івано-Франківськ 

Один з літературних музеїв України розташований в місті ОдесаЛітературний музей в Одесі заснували в 1977 р., а офіційно відкрили у 1984 році. Експозиція розташована на двох поверхах будівлі і налічує 20 залів.

Харківський літературний музей


 Було створено в квітні 1988 року з ініціативи харківських письменників.Мета створення: збирати, зберігати, досліджувати й популяризувати українську, зокрема слобожанську, літературну спадщину, включати книгу в життя українців задля інтелектуального та творчого розвитку, культурного дозвілля, осмислення сьогодення через минуле. Представляти Україну світу через українську книгу та літературу.

Державна наукова установа 

"Книжкова палата ім. Івана Федорова"

Книжкова палата України  державна наукова установа у сфері видавничої справи та інформаційної діяльності, заснована на загальнодержавній власності і перебуває у сфері управління Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

Книжкова палата України створена з метою забезпечення інтересів держави у нарощенні інтелектуального та інформаційного потенціалу, сприяння розвитку національної культури, науки, освіти, книговидавничої та бібліографічної справи; повного статистичного обліку, комплектування й зберігання всієї друкованої продукції — документальної пам'яті України; проведення книгознавчих та бібліографознавчих досліджень; створення баз даних бібліографічної інформації; видання бібліографічних покажчиків і науково-аналітичних оглядів.

Музей книги і друкарства України місто Київ

  Музей розташований у давній архітектурній пам’ятці Києво-Печерської лаври — будинку монастирської друкарні (у двох будівлях ), що діяла з початку ХVІІ століття до початку XX століття (понад 300 років).   Його історія безпосередньо пов'язана з розвитком книговидання в Україні.

Музей книги та друкарства місто Острог

 Музей книги та друкарства знаходиться в пам’ятці архітектури XVI ст.. Луцькій надбрамній вежі. Експозиція музею розміщена на трьох поверхах. Тут розповідається про історію створення книги та виникнення друкарства, діяльність Івана Федорова. Серед рідкісних експонатів найдавніша друкована книга “Декреталій” папи Григорія IX (Париж 1511р.) , глаголичне видання Бревіарія Хорвацького (Венеція 1561р.), Острозька Біблія Івана Федорова (1581). В основу експозиції музею покладено книжкову колекцію краєзнавчого музею, започатковану ще в 1909/1912 рр. Братством імені князів Острозьких.
Сьогодні книжкова колекція нараховує близько 3 тис. експонатів, половина з яких — рукописи, західноєвропейські і кириличні стародруки ХVI/XVII ст. Експозиція першого поверху  розповідає про виникнення слов'янської писемності та діяльність Кирила і Мефодія, про рукописну кириличну книгу ХVI/XVIIІ ст. і про діяльність Івана Федорова у Москві, Заблудові, Львові та Острозі. Експозиція другого поверху висвітлює діяльність Острозької та Дерманської друкарень у післяфедоровський період, розповідає про Львівську, Київську, Почаївську, Кременецьку друкарні ХVI/XVIIІ ст. В основу експозиції третього поверху покладено колекційний принцип. Тут виставлені найцікавіші експонати основних колекцій, які зберігає Музей книги та друкарства в Острозі.

Музей мініатюрної книги ім. В. А. Разумова місто Горлівка



 Музей мініатюрної книги імені В.А. Разумова - єдиний державний музей подібного профілю на території СНД. Він зберігає в своїх стінах одну з найбільших колекцій мініатюрних видань, що стала тією притягальною силою, яка приваблює численних відвідувачів не тільки з Горлівки, а й з усього світу. Музей мініатюрної книги був заснований в 1996 р в приватному будинку колекціонера В.А. Разумова, в честь якого і був названий. У 2001 р за його заповітом колекція, яка налічувала 7008 експонатів, була передана місту і отримала статус міського музею.

Музей мистецтва давньої української книги місто Львів


 Експозиція музею знайомить з українською книгою XV-XVIII ст. - рукописами та інканабулами, першодруками, висвітлює історію українських друкарень.
Серед експонатів - дофедорівський кириличний друк - Вузькошрифтове Євангеліє, Апостол, Буквар та Острозька Біблія Івана Федоровича, Требник Петра Могили; гравюри українських митців - Іллі, Діонісія Сінкевича, Никодима Зубрицького, Євстахія Завадовського та інших.

Музей культури і книги Покуття

 Культурно-освітній та просвітницький центр у місті Снятині Івано-Франківської області. Музей  поширює інформацію з книгодрукування, творчого життя письменників Західного регіону, репрезентує книжкові новини, є культурно-освітнім закладом з пропаганди діяльності і виданих книг семи видавництв України, які очолюють вихідці зі Снятинщини. Відкрито 18 грудня 2012 року, напередодні дня Святого Миколая. Профіль музею — літературно-краєзнавчий. 

Немає коментарів:

Дописати коментар